Skip to content

1096 New Brunswick Ave

Rahway, NJ 07065

Built 2020

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Mar 21, 2019

Property Information

Block309
Lot33
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class05855
Description---
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,600
18%
Improvement Value:$156,900
82%
Total Assessment$190,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,107+3.3%
2024$13,663+3.2%
2023$13,242+0.4%
2022$13,192+474.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

DeedBook 6321, Page 2053Recorded5/9/2019

Property Sale

Sale
$49,900

From:

To:

DeedBook 6178, Page 764Recorded3/22/2017

Property Sale

Sale
$7,374,346
DeedBook 5560, Page 339

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 3134, Page 175