Skip to content

1297 Fulton St

Rahway, NJ 07065

Built 1900

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Aug 4, 2005

Property Information

Block312
Lot22
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description3A-F&2G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,085
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,100
33%
Improvement Value:$91,700
67%
Total Assessment$137,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,204+3.2%
2024$9,883+3.2%
2023$9,578+0.4%
2022$9,543+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 5520, Page 940

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 5390, Page 248

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 3219, Page 586

Property Built

Built

Year Built: 1900