Skip to content

1420 Irving St

Rahway, NJ 07065

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$1,125,000
Last Sale Date
Feb 1, 2022

Property Information

Block315
Lot2

Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,400
18%
Improvement Value:$322,900
82%
Total Assessment$393,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,741+3.1%
2024$28,833-26.1%
2023$39,018+0.8%
2022$38,715-1.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$1,125,000
DeedBook 6455, Page 2673Recorded3/17/2022

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1940