Skip to content

1414 Irving St

Rahway, NJ 07065

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$154,000
Last Sale Date
Mar 22, 2016

Property Information

Block315
Lot3

Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,800
22%
Improvement Value:$78,200
78%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,562+3.2%
2024$7,331+3.5%
2023$7,080+0.8%
2022$7,025-1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$154,000

From:

To:

DeedBook 6112, Page 299Recorded3/31/2016

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4863, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1930