Skip to content

83 E Cherry St

Rahway, NJ 07065

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$159,000
Last Sale Date
Jan 27, 2010

Property Information

Block317
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2A F &S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,200
22%
Improvement Value:$44,200
78%
Total Assessment$56,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,265+3.2%
2024$4,135+3.5%
2023$3,993+0.8%
2022$3,962-1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 5803, Page 191

Property Sale

Sale
$49,500
DeedBook 3432, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1900