Skip to content

1520 Irving St

Rahway, NJ 07065

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$91,000
Last Sale Date
Dec 6, 2000

Property Information

Block153
Lot16

Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,600
24%
Improvement Value:$68,400
76%
Total Assessment$90,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,806+3.2%
2024$6,598+3.5%
2023$6,372+0.8%
2022$6,323-1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 5062, Page 313

Property Sale

Sale
$77,500
DeedBook 3812, Page 261

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 3537, Page 665

Property Built

Built

Year Built: 1900