Skip to content

1601 Essex St

Rahway, NJ 07065

Built 1935

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 7, 2019

Property Information

Block325
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description2A-F&2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,100
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,600
32%
Improvement Value:$98,200
68%
Total Assessment$143,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,648+3.2%
2024$10,313+3.2%
2023$9,996+0.4%
2022$9,958+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

Sq Ft2,100DeedBook 6037, Page 33Recorded12/22/2014

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 5539, Page 688

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 5348, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 1935