Skip to content

431 Bramhall Rd

Rahway, NJ 07065

Built 1956

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Nov 29, 2021

Property Information

Block32
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage972
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,300
40%
Improvement Value:$84,600
60%
Total Assessment$141,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,508+3.3%
2024$10,177+9.9%
2023$9,259+0.4%
2022$9,224+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000
Sq Ft972DeedBook 6441, Page 2493Recorded12/2/2021

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft972DeedBook 6184, Page 630Recorded4/25/2017

Property Sale

Sale
$314,500
DeedBook 5692, Page 289

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 4569, Page 279

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 3532, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 1956