Skip to content

1481 Lawrence St

Rahway, NJ 07065

Built 1930

Last Sale Price
$190,750
Last Sale Date
Oct 8, 2019

Property Information

Block332
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,696
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,800
35%
Improvement Value:$78,900
65%
Total Assessment$120,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,938+3.3%
2024$8,657+3.2%
2023$8,390+0.4%
2022$8,358+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$190,750
Sq Ft1,696DeedBook 6363, Page 2273Recorded3/13/2020

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,696DeedBook 6284, Page 2226Recorded9/4/2018

Property Built

Built

Year Built: 1930