Skip to content

1499 Lawrence St

Rahway, NJ 07065

Built 1960

Last Sale Price
$93,000
Last Sale Date
Jul 1, 1992

Property Information

Block332
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,900
31%
Improvement Value:$79,400
69%
Total Assessment$115,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,538+3.2%
2024$8,269+3.2%
2023$8,015+0.4%
2022$7,985+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 3762, Page 314

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 3391, Page 423

Property Built

Built

Year Built: 1960