Skip to content

290 Jensen Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1950

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Jan 23, 2001

Property Information

Block34
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,700
42%
Improvement Value:$76,700
58%
Total Assessment$132,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,804+3.2%
2024$9,496+3.2%
2023$9,203+0.4%
2022$9,169+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5078, Page 229

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 3458, Page 997

Property Built

Built

Year Built: 1950