Skip to content

1999 Henry St

Rahway, NJ 07065

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 17, 2004

Property Information

Block359
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,190
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,100
45%
Improvement Value:$58,300
55%
Total Assessment$105,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,805+3.3%
2024$7,559+3.2%
2023$7,326+0.4%
2022$7,299+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 3332, Page 611

Property Built

Built

Year Built: 1950