Skip to content

563 Washington St

Rahway, NJ 07065

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 1, 2016

Property Information

Block366
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,188
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,600
35%
Improvement Value:$62,400
65%
Total Assessment$96,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,109+3.3%
2024$6,885+3.2%
2023$6,673+0.4%
2022$6,648+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940