Skip to content

286 Cornell Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 25, 2003

Property Information

Block35
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,668
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,600
37%
Improvement Value:$111,600
63%
Total Assessment$177,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,122+3.3%
2024$12,709+3.2%
2023$12,317+0.4%
2022$12,271+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$174,999
DeedBook 4976, Page 82

Property Sale

Sale
$197,000
DeedBook 3611, Page 889

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 3231, Page 388

Property Built

Built

Year Built: 1948