Skip to content

729 W Inman Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1940

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Feb 5, 2021

Property Information

Block35
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,494
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,400
30%
Improvement Value:$123,000
70%
Total Assessment$176,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,062+3.2%
2024$12,651+26.9%
2023$9,968+0.4%
2022$9,930+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft1,494DeedBook 6402, Page 2726Recorded2/24/2021

Property Sale

Sale
$318,000
DeedBook 5779, Page 423

Property Sale

Sale
$208,500
DeedBook 5178, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1940