Skip to content

1929 Barnett St

Rahway, NJ 07065

Built 1925

Last Sale Price
$89,900
Last Sale Date
Jun 3, 1993

Property Information

Block361
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage844
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,900
45%
Improvement Value:$47,300
55%
Total Assessment$86,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,383+3.2%
2024$6,182+3.2%
2023$5,992+0.4%
2022$5,969+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 3972, Page 140

Property Sale

Sale
$74,900
DeedBook 3458, Page 509

Property Built

Built

Year Built: 1925