Skip to content

1955 Barnett St

Linden, NJ 07036

Built 1932

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jun 26, 2023

Property Information

Block361
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,216
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,800
30%
Improvement Value:$97,900
70%
Total Assessment$139,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,345+5.9%
2024$9,769+46.1%
2023$6,687+0.4%
2022$6,661+5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft1,216DeedBook 6516, Page 2061Recorded7/27/2023

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,216DeedBook 6493, Page 2627Recorded12/19/2022

Property Built

Built

Year Built: 1932