Skip to content

1753 Rutherford St

Rahway, NJ 07065

Built 1930

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jan 4, 2020

Property Information

Block367
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2A F&2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,564
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,600
28%
Improvement Value:$130,000
72%
Total Assessment$180,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,373+3.2%
2024$12,953+3.2%
2023$12,554+38.7%
2022$9,051+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,564DeedBook 6357, Page 2189Recorded1/27/2020

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,564DeedBook 6268, Page 93Recorded6/11/2018

Property Built

Built

Year Built: 1930