Skip to content

1779 Rutherford St

Rahway, NJ 07065

Built 1968

Last Sale Price
$167,000
Last Sale Date
Jan 27, 2003

Property Information

Block367
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,014
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,400
43%
Improvement Value:$58,200
57%
Total Assessment$102,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,598+3.3%
2024$7,358+3.2%
2023$7,132+0.4%
2022$7,105+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 5366, Page 387

Property Built

Built

Year Built: 1968