Skip to content

1623 Columbus Pl

Rahway, NJ 07065

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 21, 2024

Property Information

Block370
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,024
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,200
43%
Improvement Value:$46,400
57%
Total Assessment$81,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,042+3.2%
2024$5,852+3.2%
2023$5,672+0.4%
2022$5,651+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,024DeedBook 5976, Page 204Recorded10/15/2013

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 5930, Page 786

Property Built

Built

Year Built: 1952