Skip to content

315 Washington St

Rahway, NJ 07065

Built 1920

Last Sale Price
$218,000
Last Sale Date
Jun 30, 2004

Property Information

Block371
Lot22
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
48%
Improvement Value:$48,300
52%
Total Assessment$93,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,909+3.3%
2024$6,691+3.2%
2023$6,485+0.4%
2022$6,461+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook 5440, Page 525

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5352, Page 424

Property Built

Built

Year Built: 1920