Skip to content

410 E Milton Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1961

Last Sale Price
$277,000
Last Sale Date
Oct 11, 2019

Property Information

Block371
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,096
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,200
36%
Improvement Value:$69,400
64%
Total Assessment$107,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,968+3.3%
2024$7,717+3.2%
2023$7,479+0.4%
2022$7,451+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$277,000
Sq Ft1,096DeedBook 6348, Page 773Recorded11/20/2019

Property Sale

Sale
$232,500
DeedBook 5724, Page 414

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5023, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1961