Skip to content

671 St Georges Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1957

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Aug 20, 2008

Property Information

Block68
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,086
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,800
36%
Improvement Value:$71,900
64%
Total Assessment$111,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,271+3.2%
2024$8,011+3.2%
2023$7,764+0.4%
2022$7,735+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 5729, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1957