Skip to content

172 Villa Pl

Rahway, NJ 07065

Built 1954

Last Sale Price
$271,000
Last Sale Date
Jan 12, 2021

Property Information

Block3
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,368
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,300
46%
Improvement Value:$71,900
54%
Total Assessment$134,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,938+3.3%
2024$9,625+3.2%
2023$9,328+0.4%
2022$9,293+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$271,000
Sq Ft1,368DeedBook 6405, Page 2504Recorded3/18/2021

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5820, Page 922

Property Sale

Sale
$52,500
DeedBook 3140, Page 414

Property Built

Built

Year Built: 1954