Skip to content

338 Albermarle St

Rahway, NJ 07065

Built 1952

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Apr 9, 2018

Property Information

Block24
Lot15
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,350
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,200
44%
Improvement Value:$80,500
56%
Total Assessment$143,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,641+3.2%
2024$10,306+3.2%
2023$9,989+0.4%
2022$9,951+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,350DeedBook 6257, Page 303Recorded4/17/2018

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5900, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1952