Skip to content

104 Russell Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1941

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Aug 8, 2023

Property Information

Block41
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,012
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,900
43%
Improvement Value:$83,400
57%
Total Assessment$146,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,834+11.9%
2024$9,683+3.3%
2023$9,377+0.4%
2022$9,341+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,012DeedBook 6518, Page 2454Recorded8/21/2023

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 3697, Page 309

Property Built

Built

Year Built: 1941