Skip to content

86 Russell Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1941

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
May 12, 2017

Property Information

Block41
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,161
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,900
42%
Improvement Value:$88,000
58%
Total Assessment$150,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,174+3.2%
2024$10,823+3.2%
2023$10,489+0.4%
2022$10,450+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,161DeedBook 6193, Page 726Recorded6/9/2017

Property Sale

Sale
$309,000
DeedBook 5833, Page 565

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 5416, Page 636

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4072, Page 103

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 3503, Page 481

Property Built

Built

Year Built: 1941