Skip to content

45 John Pl

Rahway, NJ 07065

Built 1949

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 22, 2012

Property Information

Block42
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,302
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,100
44%
Improvement Value:$81,600
56%
Total Assessment$145,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,789+3.2%
2024$10,450+3.2%
2023$10,128+0.4%
2022$10,090+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 3543, Page 369

Property Built

Built

Year Built: 1949