Skip to content

82 Richmond Terr

Rahway, NJ 07065

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 15, 2021

Property Information

Block42
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,501
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,900
37%
Improvement Value:$106,700
63%
Total Assessment$169,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,559+3.2%
2024$12,164+3.2%
2023$11,789+0.4%
2022$11,745+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 3438, Page 351

Property Built

Built

Year Built: 1948