Skip to content

370 Rudolph Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1956

Owner
---
Last Sale Price
$561,000
Last Sale Date
Jul 14, 2025

Property Information

Block46
Lot18
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,724
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,000
43%
Improvement Value:$87,500
57%
Total Assessment$153,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,367+3.3%
2024$11,009+3.2%
2023$10,670+0.4%
2022$10,630+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$561,000
Sq Ft1,724DeedBook 6589, Page 2655Recorded8/1/2025

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5268, Page 150

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 4696, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1956