Skip to content

822 W Lake Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1949

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Mar 27, 2024

Property Information

Block52
Lot18
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,802
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,500
40%
Improvement Value:$96,700
60%
Total Assessment$161,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,848+3.2%
2024$10,507+3.2%
2023$10,183+0.4%
2022$10,145+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$545,000
Sq Ft1,802DeedBook 6542, Page 2464Recorded4/15/2024

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4378, Page 48

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 3433, Page 755

Property Built

Built

Year Built: 1949