Skip to content

1014 W Lake Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1947

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 4, 2022

Property Information

Block47
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2A-CB-S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,848
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,800
37%
Improvement Value:$108,700
63%
Total Assessment$172,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,774+3.3%
2024$12,372+3.2%
2023$11,990+0.4%
2022$11,946+1.3%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$237,064

From:

To:

Sq Ft1,848DeedBook 6192, Page 2060Recorded6/6/2017

Property Sale

Sale
$1,000

From:

To:

Sq Ft1,848DeedBook 6134, Page 227Recorded7/28/2016

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 5494, Page 230

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 5425, Page 412

Property Sale

Sale
$297,000
DeedBook 5392, Page 752

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4908, Page 57

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 3566, Page 932

Property Built

Built

Year Built: 1947