Skip to content

257 Berthold Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1956

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Jun 25, 1998

Property Information

Block48
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,684
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,800
43%
Improvement Value:$85,000
57%
Total Assessment$149,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,093+3.3%
2024$10,744+3.2%
2023$10,413+0.4%
2022$10,374+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4682, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1956