Skip to content

135 Colonia Blvd

Rahway, NJ 07065

Built 1950

Last Sale Date
Jun 18, 2002

Property Information

Block4
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,236
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,400
44%
Improvement Value:$80,700
56%
Total Assessment$144,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,671+3.3%
2024$10,335+3.2%
2023$10,016+0.4%
2022$9,979+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5317, Page 119

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 4569, Page 304

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4240, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1950