Skip to content

173 Villa Pl

Rahway, NJ 07065

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$489,000
Last Sale Date
Aug 4, 2025

Property Information

Block4
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,900
49%
Improvement Value:$65,500
51%
Total Assessment$128,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,508+3.2%
2024$9,209+3.2%
2023$8,925+0.4%
2022$8,892+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$489,000
Sq Ft1,152DeedBook 6590, Page 2686Recorded8/8/2025

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 6203, Page 661Recorded7/26/2017

Property Sale

Sale
$289,000
DeedBook 5743, Page 232

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 3778, Page 24

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 3468, Page 679

Property Built

Built

Year Built: 1950