Skip to content

359 Russell Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 25, 2021

Property Information

Block50
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,116
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,100
47%
Improvement Value:$76,800
53%
Total Assessment$144,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,730+3.3%
2024$10,392+3.2%
2023$10,072+0.4%
2022$10,034+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,116DeedBook 6121, Page 465Recorded5/20/2016

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 3962, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1956