Skip to content

898 W Lake Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1956

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Dec 5, 2021

Property Information

Block50
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,185
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,700
38%
Improvement Value:$87,000
62%
Total Assessment$140,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,419+3.3%
2024$10,091+3.2%
2023$9,780+0.4%
2022$9,743+1.3%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,185DeedBook 6450, Page 751Recorded2/7/2022

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,185DeedBook 6194, Page 37Recorded6/12/2017

Property Sale

Sale
$349,000
DeedBook 5491, Page 114

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5170, Page 255

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 3952, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1956