Skip to content

627 Grove St

Rahway, NJ 07065

Built 1951

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Aug 27, 2015

Property Information

Block55
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB-2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,671
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,500
36%
Improvement Value:$107,600
64%
Total Assessment$168,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,448+3.3%
2024$12,056+3.2%
2023$11,685+0.4%
2022$11,641+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,671DeedBook 6078, Page 99Recorded9/2/2015

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 4032, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1951