Skip to content

569 Grove St

Rahway, NJ 07065

Built 1915

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Sep 25, 2013

Property Information

Block55
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionRENOVATIONS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,300
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,900
50%
Improvement Value:$61,400
50%
Total Assessment$123,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,130+3.2%
2024$8,843+3.2%
2023$8,571+0.4%
2022$8,539+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,300DeedBook 5974, Page 691Recorded10/2/2013

Property Built

Built

Year Built: 1915