Skip to content

729 W Meadow Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1959

Last Sale Price
$217,500
Last Sale Date
Jul 25, 2001

Property Information

Block57
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,500
42%
Improvement Value:$89,400
58%
Total Assessment$153,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,396+3.2%
2024$11,038+3.2%
2023$10,698+0.4%
2022$10,658+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$217,500
DeedBook 5150, Page 86

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 3709, Page 279

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 3296, Page 351

Property Built

Built

Year Built: 1959