Skip to content

473 Jensen Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1956

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Jul 23, 2019

Property Information

Block57
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,067
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,900
43%
Improvement Value:$83,000
57%
Total Assessment$145,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,804+3.2%
2024$10,464+3.2%
2023$10,142+0.4%
2022$10,104+10.9%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000
Sq Ft1,067DeedBook 6334, Page 258Recorded8/5/2019

Property Sale

Sale
$180,500
DeedBook 5940, Page 562

Property Built

Built

Year Built: 1956