Skip to content

690 Hemlock St

Rahway, NJ 07065

Built 1956

Last Sale Date
Jan 8, 2020

Property Information

Block57
Lot25
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,900
46%
Improvement Value:$75,200
54%
Total Assessment$139,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,300+3.2%
2024$9,976+3.2%
2023$9,669+0.4%
2022$9,633+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1956