Skip to content

606 W Lake Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 12, 2020

Property Information

Block59
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,432
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,400
29%
Improvement Value:$130,700
71%
Total Assessment$184,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,633+3.3%
2024$13,204+3.2%
2023$12,797+0.4%
2022$12,749+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,432DeedBook 6255, Page 708Recorded4/10/2018

Property Sale

Sale
$203,000

From:

To:

Sq Ft1,432DeedBook 6230, Page 2019Recorded11/28/2017

Property Built

Built

Year Built: 1950