Skip to content

621 Hemlock St

Rahway, NJ 07065

Built 1950

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 24, 2004

Property Information

Block59
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,632
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,100
37%
Improvement Value:$106,100
63%
Total Assessment$169,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,529+3.2%
2024$12,135+3.2%
2023$11,761+0.4%
2022$11,717+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 3785, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1950