Skip to content

544 W Lake Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1949

Last Sale Price
$254,000
Last Sale Date
Sep 28, 2012

Property Information

Block59
Lot24
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,357
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,400
37%
Improvement Value:$90,200
63%
Total Assessment$143,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,634+3.3%
2024$10,299+3.2%
2023$9,982+0.4%
2022$9,944+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$254,000
DeedBook 5927, Page 332

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 5629, Page 1

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 4888, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1949