Skip to content

531 W Meadow Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 29, 2005

Property Information

Block60
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,614
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,100
48%
Improvement Value:$73,800
52%
Total Assessment$141,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,508+3.3%
2024$10,177+3.2%
2023$9,863+0.4%
2022$9,827+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 4899, Page 164

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 4450, Page 278

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 3938, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1922