Skip to content

521 W Meadow Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1925

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jun 23, 2003

Property Information

Block60
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,510
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,100
45%
Improvement Value:$83,000
55%
Total Assessment$151,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,189+3.2%
2024$10,837+3.2%
2023$10,503+0.4%
2022$10,464+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 5379, Page 207

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 4807, Page 5

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 4257, Page 256

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 3475, Page 543

Property Built

Built

Year Built: 1925