Skip to content

537 Grove St

Rahway, NJ 07065

Built 1941

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 13, 1999

Property Information

Block62
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,700
47%
Improvement Value:$69,400
53%
Total Assessment$130,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,634+3.2%
2024$9,331+3.2%
2023$9,043+0.4%
2022$9,009+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1941