Skip to content

289 W Inman Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1951

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jan 22, 2025

Property Information

Block63
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,536
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,800
38%
Improvement Value:$92,800
62%
Total Assessment$149,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,509+3.3%
2024$10,171+3.3%
2023$9,850+0.4%
2022$9,812+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,536DeedBook 6570, Page 2824NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/29/2025

Property Built

Built

Year Built: 1951