Skip to content

279 W Inman Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1950

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Sep 14, 2010

Property Information

Block63
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,228
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,300
45%
Improvement Value:$65,300
55%
Total Assessment$118,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,782+3.2%
2024$8,506+3.2%
2023$8,244+0.4%
2022$8,213+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5834, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1950